Waldemar Nocny, jego książki: Wyspa Sobieszewska, Reguła trzech, Trzynasty kilometr, Brzeźno, Nowy Port, Stogi, Jelitkowo

Wyspa wspomnień. Osobiste historie mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej, zawiera trzydzieści wspomnień, byłych i obecnych mieszkańców, niemieckich i polskich, przebywających czasowo, wakacyjnie lub będących pod wrażeniem jej przyrodniczego piękna. Intencją jej powstania była potrzeba ukazania przełomowego momentu w historii tej części Gdańska, z prawie całkowitą wymianą ludności i co za tym idzie spotkania się odmiennych kultur, różnego poziomu gospodarowania, walką z przyrodą, na końcu zaś z dominującą rolą polityki nad życiem prywatnym, szczególnie dokuczliwą w strefie nadgranicznej.

Wspomnienia ukazują przekrój ludzkich doświadczeń, począwszy od lat wojny i powojennych zmagań aż do czasu urządzania swojej egzystencji w oparciu o nowe rozwiązania społeczne i nowoczesne technologie. Odsłaniają historię ujścia Wisły, dzisiaj terenu Gdańska, dramatyczne początki aż po współczesność, gdzie ekologia, rekreacja i dbałość o standard życia mieszkańców, okazały się dla nich wiodącym elementem bytowania. W tle turystyka i tworzenie współpracy w ramach europejskich programów. Ta osobista historia mieszkańców wyspy powstała z myślą o zachowaniu i utrwaleniu na kartach książki, czasu zmian kulturowych i materialnych na ujściu Wisły, w bardzo nietypowej dzielnicy Gdańska, bowiem wyspa stając się częścią miasta, przez wieki otwartego na innych, tolerancyjnego, ceniącego rzetelność, pracowitość i odwagę, włączyła się do jego sfery wartości.


Kontakt z autorem książek: Waldemar Nocny

Copyright © Waldemar Nocny 2006-2021