Waldemar Nocny, jego książki: Wyspa Sobieszewska, Reguła trzech, Trzynasty kilometr, Brzeźno, Nowy Port, Stogi, Jelitkowo
WALDEMAR NOCNY- pisarz i historyk

Waldemar Nocny urodził się w Gdańsku, w tej jego części, która do dnia dzisiejszego zachowała swój naturalny charakter, przy Przekopie Wisły. Przebywający tam mieszkańcy, ich losy, doświadczenia osobiste wykorzystał literacko w zbiorze opowiadań pod tytułem „Trzynasty kilometr” – dramatycznych lat osadnictwa po II wojnie światowej.

Kolejnym zamierzeniem literackim była powieść „Reguła trzech” (wyróżniona trzecim miejscem na IV Kościerskich Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej Costerina 2003). Opisane zostały losy mieszkańców Gdańska i okolic w pierwszym półwieczu dwudziestego stulecia (tom I) oraz w kolejnych powojennych latach „Reguła trzech. Nowa ziemia” (tom II), w okresie powstawania ponurych totalitaryzmów gotujących zagładę demokracji i kulturze.

Historię Gdańska w okresie PRL i realnego socjalizmu przybliżył w powieści „Do wkrótce”, a pierwsze miesiące po przewrocie politycznym 1989 roku w powieści „Kobiety”.

Jako historyk z wykształcenia nie mógł pominąć dziejów swego miasta, szczególnie jego wschodnich dzielnic, najmniej poznanych i opisanych. Był inicjatorem i wiodącym autorem serii wydawniczej GDAŃSKIE DZIELNICE.

Dotychczas ukazały się: „Brzeźno. Najstarsze kąpielisko Wybrzeża Gdańskiego”, „Nowy Port. Pierwsza brama Gdańska”, „Stogi. Zapomniana Wyspa”, „Wyspa Sobieszewska” „Jelitkowo” i „Letnica” Ponadto ukazało się „Jelitkowo na dawnej pocztówce” (wyróżnione na XVI Kościerskich Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej) oraz prace popularnonaukowe opisujące największą inwestycję hydrotechniczną na Pomorzu – Przekop Wisły, pt. „Trzecie ujście Wisły” oraz „Plaże i kąpieliska Mierzei Wiślanej” (III miejsce /albumy/ na XVII Kościerskich Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej) . Ponadto powstała praca historyczna „Katastrofa. Ujście Wisły w czasach przełomu” oraz pod jego redakcją „Wyspa wspomnień. Osobiste historie mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej”. W 2021 r. dostępny jest „Przewodnik historyczny po Wyspie Sobieszewskiej”.

Odznaczenia i nagrody: Za działalność społeczną wyróżniony został przez Niezależną Fundację Popierania Kultury Polskiej Polcul Fundation. Nagrodzony był za opowiadania o tematyce morskiej w konkursie literackim na 60-lecie miesięcznika „Morze” oraz w Ogólnopolskim Konkursie Literackim z okazji 700-lecia Sopotu.

Nagrodzony Nagrodą Rektora Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni (1979), Brązowym Krzyżem Zasługi (1989), Nagrodą Kuratora Oświaty i Wychowania w Gdańsku (1985), Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie oświaty (2010), Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury (2016). Otrzymał Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska w 2009 i 2010 r. oraz Stypendium Samorządu Województwa Pomorskiego w 2009 i 2010 r.


Kontakt z autorem książek: Waldemar Nocny

Copyright © Waldemar Nocny 2006-2021